+421 33 7735091

Zmenšenie prsníkov

Zmenšenie pŕs

Napriek tomu, že súčasný trend v plastickej estetickej chirurgii sa väčšinou spája so zväčšovaním prsníkov, často sa stretávame aj s opačnou požiadavkou našich pacientok. Nadmerné prsia totiž tiež môžu byť príčinou zdravotných, estetických, či psychických problémov. Ich majiteľky často trpia bolesťami chrbta, krku, či ramien, častým zaparovaním pokožky pod prsiami, otlakmi od ramienok podprsenky. Problémy im spôsobujú aj obmedzenia pri športe a iných fyzických aktivitách, obliekaní, ale často aj výsmech, či netaktné poznámky okolia. Veľkou pomocou v týchto prípadoch môže byť operatívne zmenšenie prsníkov, pri ktorej sa vykonáva odstránenie nadbytočného množstva prsného tkaniva, spojené v prípade potreby s pozdvihnutím a zlepšením celkového tvaru a vzhľadu prsníkov.

 Pre koho je operácia vhodná
 Zmenšenie prsníkov môže podstúpiť každá žena, ktorej môže zákrok priniesť úľavu, sebavedomie a zlepšenie kvality života. Základnými podmienkami, ktoré musia byť splnené na podstúpenie operácie sú dokončený vývoj prsníkov, čo je asi vo veku 18 – 20 rokov a vyhovujúci zdravotný a psychický stav.
Operácia sa neodporúča pred navŕšením 20 roka života, keďže sa predpokladá ďalší rast a s tým súvisiace zmeny aj na prsníkoch. Operáciu je vhodné zvážiť aj v prípade plánovaného tehotenstva, keďže zmenšením prsníkov môže byť zhoršená schopnosť dojčiť. Na druhej strane,prirodzeným zväčšením prsníkov počas laktácie môže dôjsť k zmene tvaru, čo si môže vyžiadať ďalšiu reoperáciu. Pri dojčení tiež môžu v operovaných prsníkoch vznikať zmeny vo forme cýst alebo zápalov.
 Špeciálnym prípadom zmenšovania prsníkov je pri zväčšenej prsníkovej žľaze u mužov – tzv. gynekomastia.
 
Príprava na operáciu
 V prípade záujmu o zmenšenie prsníkov treba naplánovať termín operácie. Najvhodnejším obdobím na realizáciu zákroku je prvý týždeň po menštruácii, kedy sú prsia menej prekrvené a tkanivo nezadržiava vodu v dôsledku hormonálnych vplyvov. Pred operáciou sa tiež odporúča vysadiť užívanie hormonálnej antikoncepcie, a to minimálne 1 – 3 mesiace pred zákrokom. V prípade dojčenia sa vyžaduje 6 – 12 mesačná prestávka medzi posledným dojčením a operačným zákrokom. V rámci prípravy na operáciu treba počítať s tým, že vám váš lekár odporučí prestať fajčiť, či užívať lieky na riedenie krvi a potláčanie zápalov nejaký čas pred zákrokom.
 
Priebeh operácie
 Operácia prebieha v celkovej anestézii a trvá v priemere 2-3 hodiny. Váš chirurg si pred operáciou zakreslí operačné rezy podľa cieľovej predstavy, na ktorej ste sa dohodli. Tie sú vedené v tvare kotvy, čo umožňuje vymodelovať nový tvar prsníka po odstránení nadbytočného tkaniva, tuku a kože. Bradavka a dvorec sú počas celej operácie ponechané na stopke, ktorá je prichytená o hlbšie vrstvy tkaniva a zabezpečuje výživu bradavky až do jej umiestnenia v novej polohe. Podľa požiadavky pacientky môžu byť aj tie zmenšené na požadovanú veľkosť.
 
Rezy sa napokon zošijú vstrebateľnými stehmi, ktoré zmiznú do 14 dní po operácii. Pri operácií vám chirurg zavedie do rán drény na odvádzanie krvácania, ktoré vám odstránia zvyčajne do 24 hodín po operácii.
 Pooperačný režim a obmedzenia
 Po zákroku na zmenšenie prsníkov sa pooperačný režim významne nelíši od režimu po ich zväčšení, či modelácii. Dôležité po zmenšovaní prsníkov je nosenie kompresívnej podprsenky minimálne počas 4 – 6 týždňov po operácii. Po tomto období možno prejsť k noseniu bežnej podprsenky minimálne po dobu 6 – 12 mesiacov. Pri športových aktivitách sa počas celého tohto obdobia odporúča nosenie pevnej podprsenky.
 
Komplikácie
 Ako pri zväčšovaní prsníka, tak aj pri opačnom zákroku platí, že napriek veľkému úsiliu lekárov o zabezpečenie bezproblémového chodu a čo najlepšieho výsledku operácie, niekedy sa môžu vyskytnúť okolnosti, ktoré pokazia dobrý pocit zo zákroku. Okrem všeobecných rizík, ktoré sprevádzajú každý chirurgický zásah, či operácie prsníkov vôbec, zmenšovanie prsníkov prináša špecifické riziká. Patrí medzi ne napríklad zmena pigmentácie bradavky a dvorca, asymetria prsníkov alebo asymetrické umiestnenie bradaviek, ale aj znížená schopnosť dojčenia z dôvodu odstránenia časti mliečnej žľazy, či porušenia mliekovodov. Možnou komplikáciou je znížená alebo naopak zvýšená citlivosť bradaviek a dvorcov po operácii, čo môže narušiť sexuálny život ženy. Veľmi zriedkavým javom, ktorý sa vyskytuje po redukcii prsníkov je odumretie bradavky a dvorca, spôsobené prerušením ich prekrvenia. V takýchto prípadoch sa dá uskutočniť rekonštrukcia bradavky a dvorca pomocou kožných štepov odobratých z iných miest na tele. V miestach operácie vzniknúť aj cysty vyplnené tekutinou alebo vzduchom.