+421 33 7735091

Korekcia viečok

Korekcia viečok – BLEFAROPLASTIKA

Plastická operácia očných viečok sa vykonáva pri poklese očných viečok, pri nadbytku kože, a pri tvorbe tukových vačkov pod očami. Najčastejšie sa operuje v lokálnej anestézii. Pri operácii horných viečok môžu byť operované aj dolné viečka v jednej operácii. Ak je to nutné je možné tieto operácie vykonať aj s inými zákrokmi ako je facelift alebo podvihnutie obočia. Pri operácii viečok sa odstráni prebytočná koža , tukové vačky a niekedy aj časť svalu. Po operácii sú časté krvné podliatiny a opuchy, ktoré vymiznú za 10-14 dní. Výsledok operácie je zrejmý asi za 2- 6 mesiacov.
Ktorýkoľvek z nasledujúcich problémov alebo ich kombinácia môže určiť, že ste považovaný za dobrého kandidáta na operáciu očných viečok:
nadbytok kože brániaci prirodzenému skladaniu horného viečka
uvoľnená koža visiaca z horných očných viečok, ktorá môže brániť vo výhľade
opuchnutý vzhľad horných očných viečok, kvôli ktorému vyzerajú oči unavene
nadbytok kože a jemné vrásky vzhľadu krepového papiera na spodných viečkach
vačky a tmavé kruhy pod očami
ovisnuté spodné viečka
 
Estetická operácia očných viečok zvyčajne môže uvedené problémy upraviť, aj keď na konzultácii môžeme zvážiť aj iné spôsoby liečby. Uvedieme niekoľko príkladov. Ak je stav horných viečok sprevádzaný poklesom obočia, môžeme vám odporúčať zdvihnutie obočia a čela. Vyhladenie jemných vrások okolo očí možno dosiahnuť pomocou aplikácie botulotoxínu, chemickým peelingom, mesoterapiou, hydroliftingom alebo pomocou lasera. Kruhy pod očami spôsobené tmavou pigmentáciou možno ošetriť výplňami, ako je napríklad kyselina hyaluronová alebo tuk, ako aj bieliacim roztokom, či chemickým peelingom. Na konzultácii Vám naši lekári môžu poskytnúť ďalšie informácie, ak máte záujem o niektorý z týchto dodatočných zákrokov.
Výsledky operácie očných viečok
Vďaka estetickej operácii očných viečok budú oči vyzerať lepšie oddýchnuté, sviežejšie a čulejšie. Keďže proces liečenia je postupný, mali by ste očakávať, že definitívny výsledok po operácii bude až po niekoľkých týždňoch od operácie. Rezy vyblednú v priebehu niekoľkých mesiacov a zvyčajne budú takmer neviditeľné. Výsledky estetickej operácie očných viečok sú zvyčajne dlhodobé, môžu však byť ovplyvnené faktormi dedičnosti a životným štýlom. Odstránenie tuku z očných viečok, ktorý je zvyčajne príčinou opuchnutia a vačkov, je trvalé a takýto stav sa už vo všeobecnosti neobnoví. Pokožka však naďalej starne a ochabnutosť kože spolu s jemnými vráskami v oblasti očných viečok sa v určitej chvíli môžu objaviť znova. Ďalšie ovísanie obočia je niekedy spôsobené stratou pružnosti čela, čo pripomína opätovné padanie horných viečok. Ak k tomu dôjde, môže si korekcia vyžiadať zdvihnutie čela alebo dodatočný zákrok na viečkach. Aj keď proces starnutia pokračuje, pacienti sú zvyčajne spokojní so svojim vzhľadom ešte veľa rokov po operácii očných viečok. Niektorí pacienti sa neskôr rozhodnú pre ďalšie zlepšenia.
 
Počas prvej konzultácie vás môže chirurg požiadať, aby ste sa pozreli do zrkadla a presne ukázali, čo by ste chceli zlepšiť. To mu pomôže pochopiť vaše očakávania a určiť, či ich možno reálne dosiahnuť.
Na konzultáciu by ste mali prísť pripravení, aby ste vedeli informovať o svojom zdravotnom stave vrátane predchádzajúcich operácií, chorôb v minulosti i v súčasnosti a o liekoch, ktoré užívate. Je dôležité, aby ste poskytli úplné informácie. Je potrebné preveriť, či nemáte vysoký krvný tlak, problémy so štítnou žľazou, cukrovku atď., keďže tieto zdravotné stavy môžu zvýšiť riziká súvisiace s operáciou očných viečok.
Váš plastický chirurg bude chcieť vedieť, či trpíte na alergie, predovšetkým ak majú vplyv na vaše oči. Môže sa vás opýtať, či ste sa niekedy pokúšali nosiť kontaktné šošovky a či ste mali problémy s ich používaním.
Váš chirurg bude musieť nevyhnutne vedieť, či vám váš oftalmológ niekedy povedal, že máte takzvané „suché oči“, alebo či máte akékoľvek iné problémy s očami.
Na zlepšenie vzhľadu vašich očných viečok môže byť navrhnutá jedna z niekoľkých chirurgických techník. Konkrétna technika, ktorú odporučí váš plastický chirurg, bude závisieť od mnohých faktorov, ako napríklad množstvo prebytku tuku a kože v oblasti očných viečok, poloha obočia a stav svalov okolo očných viečok. V dôsledku individuálnych faktorov nie sú výsledky operácie očných viečok rovnaké u všetkých. Váš plastický chirurg vyberie chirurgickú techniku, o ktorej sa domnieva, že vám prinesie najlepší výsledok.
 
Horné viečka
V prípade operácie horných očných viečok je rez všeobecne skrytý v prirodzenom ohybe horného očného viečka a presahuje trochu za vonkajší kútik do vrások okolo očí alebo iných existujúcich záhybov. Pomocou tohto rezu sa odstraňuje nadbytok kožného a tukového tkaniva. Keďže rez sleduje prirodzený obrys horného viečka, je zvyčajne nenápadný.
 
Dolné očné viečka
V prípade operácie dolných očných viečok je rez často skrytý tesne pod spodnými mihalnicami. Prostredníctvom tohto rezu sa odstráni nadbytok kože, svalu a tuku, prípadne sa tuk premiestni, aby sa odstránilo opuchnutie alebo vypukliny. Môžu sa vykonať aj iné úpravy na korekciu špeciálnych problémov, akým je napríklad uvoľnenie svalov. Podobne ako v prípade operácie horných očných viečok umožňuje umiestnenie rezu do prirodzených línií záhybu zahojenie jazvy tak, že bude nenápadná. V niektorých prípadoch sa spolu s plastickým chirurgom môžete rozhodnúť, že najlepším spôsobom odstránenia nadbytku tuku je rez umiestnený vnútri dolného viečka. Táto technika si nevyžaduje externý rez, nemožno ju však použiť na odstránenie nadbytočnej kože. Na spevnenie pokožky dolného očného viečka možno niekedy spolu s touto metódou použiť aj laser.
 
Možné riziká
Našťastie, výrazné komplikácie spôsobené estetickou operáciou očných viečok nebývajú časté. Každý rok tisícky ľudí úspešne podstúpia operáciu očných viečok bez veľkého problému. O rizikách a možných komplikáciách chirurgického zákroku sa najlepšie porozprávate osobne na konzultácii. Riziká sú pri väčšine operácií podobné. K niektorým možným komplikáciám, o ktorých sa s vami môže chirurg rozprávať, patrí hematóm (hromadenie krvi pod kožou, ktoré si môže vyžadovať odstránenie), infekcia, zmeny v citlivosti, zjazvenie, alergické reakcie, poškodenie hlbších štruktúr, potreba úprav, neuspokojivé výsledky, ktoré môžu potenciálne vyžadovať ďalšie zákroky. Po operácii môžete mať v oku pocit sucha alebo podráždenia, ktorý si vyžaduje ošetrenie. Môže sa stať, že dôjde k poškodeniu funkcie očného viečka, ktoré je niekedy potrebné korigovať ďalšou operáciou.
Dodržiavaním rád a pokynov svojho plastického chirurga pred operáciou očných viečok i po nej môžete pomôcť minimalizovať určité riziká.
 
Predoperačná príprava a rekonvalescencia
Cieľom plastického chirurga a celého personálu je vykonať operáciu tak, aby bola pre vás čo najjednoduchšia a najpohodlnejšia.
Ak fajčíte, odporúčame, aby ste prestali dostatočne včas pred operáciou. Fajčenie môže poškodiť schopnosť hojenia. Lieky obsahujúce kyselinu salicylovú , lieky na riedenie krvi / Aspirin, Anopyrin, Warfarin, Pelentan/ a niektoré protizápalové lieky môžu spôsobiť zvýšené krvácanie, preto by ste sa určitú dobu pred operáciou mali vyhnúť ich užívaniu. Váš chirurg vám dá ďalšie predoperačné pokyny.
Estetická operácia očných viečok sa zvyčajne vykonáva ambulantne. V takom prípade si určite zabezpečte niekoho, kto vás po operácii odvezie domov a zostane s vami najbližších 24 hodín.
 
Deň operácie očných viečok
Pacienti operovaní v našom zariadení užijú pred samotným výkonom premedikáciu, ktorá obsahuje sedatíva, aby samotný výkon nebol pre pacienta stresujúci. Počas chirurgického zákroku sa na utíšenie bolesti podávajú lieky. Väčšina pacientov, ktorí podstupujú operáciu očných viečok, sa operuje v lokálnej anestézii, aj keď v niektorých prípadoch môže byť vhodná celková anestézia. Kvôli vašej bezpečnosti sa počas operácie používajú rôzne monitory na kontrolu srdca, krvného tlaku a tepu a množstva kyslíku v krvnom obehu.
Po dokončení operácie budete premiestnení do priestorov určených na zotavovanie, kde budete naďalej dôsledne monitorovaní. Zrak budete mať rozmazaný kvôli masti použitej na upokojenie a ochranu očí počas operácie, ako aj pred opuchnutím, ktoré je normálnym dôsledkom zákroku na očnom viečku. Po krátkom pozorovaní budete môcť ísť domov, aj keď niektorí pacienti môžu zostať v našom zariadení aj cez noc.
 
Rekonvalescencia po operácii očných viečok
Je dôležité uvedomiť si, že dĺžka času potrebného na rekonvalescenciu sa u jednotlivcov výrazne líši.
Niekoľko prvých dní po operácii by ste mali pokojne odpočívať so zdvihnutou hlavou. Ideálne je nariadiť, aby ste si na viečka prikladali studené obklady. Nezabudnite, že nesmiete užívať aspirín ani niektoré protizápalové lieky. Najprv môžete v oblasti očí pociťovať napätie a určité mierne ťažkosti, ktoré možno regulovať liekmi – analgetikami. V priebehu prvých 48 hodín po operácii sa u pacientov vyskytuje opuch a podliatiny rôzneho stupňa. U niektorých pacientov môže mierne opuchnutie pretrvať aj niekoľko týždňov, kým u iných sa vstrebe už v priebehu týždňa. Podliatiny sa obvykle stratia v priebehu siedmich až desiatich dní. Zhruba počas prvého týždňa budete môcť použiť mejkap, ak chcete zakryť akúkoľvek zmenu farby. Stehy sa zvyčajne vyberajú týždeň po operácii.
Niekoľko dní alebo i dlhšie môžete mať zrak naďalej trocha rozmazaný. Vaše oči môžu byť prechodne citlivé na svetlo a môžu vám nadmerne slziť alebo byť príliš suché. V prípade týchto príznakov vám odporučíme očné kvapky, ktoré pomôžu uľaviť akékoľvek pálenie alebo svrbenie. Vhodné je niekoľko týždňov používať tmavé slnečné okuliare, aby ste si chránili oči pred vetrom a podráždením slnkom.
Tesne po operácii sa vyhýbajte namáhaniu, predkláňaniu a zdvíhaniu. V mnohých prípadoch sa budete môcť vrátiť k väčšine svojich obvyklých činností už o desať alebo aj menej dní. Aj keď si myslíte, že by ste sa mohli vrátiť do práce už niekoľko dní po operácii, váš zrak môže byť stále trochu rozmazaný, čo by vám mohlo sťažiť čítanie alebo inú kancelársku prácu.
 
Pooperačné kontroly
Kontroly sa po operácii vykonávajú v predpísaných intervaloch. Väčšinou je prvá kontrola po 7 dňoch vtedy sa vyberú stehy, následne po mesiaci počas ktorej bude hodnotený váš pooperačný vývoj. Ak budete mať otázky po operácii v prepúšťacej správe budú uvedené telefónne čísla, na ktorých môžete v prípade potreby kontaktovať Vášho plastického chirurga.