+421 33 7735091

Liposukcia

Liposukcia
Krásna postava, dokonalé krivky, veľké prsia, pevný zadok, žiadne vrásky, krásna pleť, mladistvý vzhľad. Jednoducho vyzerať dobre. To sú dôvody, kôli ktorím sa plastická a estetická chirurgia v modernej dobe stretáva s obrovským záujmom ľudí všetkých vekových skupín. Moderné technológie, vedecké poznatky, a technologický pokrok umožňujú dosahovať naozaj krásne estetické výsledky. Plastická operácia už nezaťažuje organizmus pacienta tak, ako v minulosti.
 
Plastika na klinike modernej liposukcie MedicomVIP je skutočne jedinečná metóda, pretože je:
 
Rýchla, jednoduchá, trvalá, prirodzená
 
Jednoduchý spôsob ako odstrániť neželaný tuk
 
Nezaťažuje metabolizmus
 
Žiadna diéta, žiadne namáhavé cviky
 
Žíadna bolesť, okamžitý výsledok
 
Tumescenčná liposukcia
je momentálne najžiadanejšia plastická operácia na trhu. Plastická chirurgia dokáže natrvalo odstrániť neželaný tuk z problémových oblastí, v ktorých nepomáha ani diéta, namáhavé cviky, delená strava, či iné spôsoby pre chudnutie.
Tumescenčná liposukcia je jednoduchá a rýchla operácia, pri ktorej pacient necíti takmer žiadnu bolesť. Plastický chirurg odsáva sériou len niekoľko milimetrov tenkých kanýl problémové partie, napríklad brucho, zadok, nohy, stehná, chrbát, ruky, či podbradok, ktoré sú najprv infiltrované tumescenčným roztokom, ktorý úplne rozpustí prebytočný podkožný tuk, lokálne znecitliví odsávanú oblasť, a napokon plastický chirurg danú oblasť odsáva. Tumescenčná liposukcia je šetrná k organizmu pacienta, nepoškodzuje závesný aparát kože, nespôsobuje takmer žiadne bolesti.
Ambulantná  liposukcia v lokálnom tumescentnom znecitlivení je najvyhľadávanejšia plastická operácia, pretože nezaťažuje organizmus celkovou anestéziou a nespôsobuje klientom bolesti a nepožkodzuje kožu. Vo svete sa vykonáva ročne viac ako 1 000 000 ambulantných liposukcií a tendencia je stúpajúca. Namiesto slova zotavovanie je vhodnejšie hovoriť o dobe návratu do bežného života. A tu sú výsledky pri porovnaní s liposukciou v narkóze bezkonkurenčné.
Tu je niekoľko faktov: 95% klientov ide v nasledujúci deň do zamestnania, čas nosenia kompresívnej bielizne je približne 2 týždne, fyzická aktivita je možná ihneď, vrcholový šport po 14 dňoch – to je krátky výpočet všetkých výhod. Najdôležitejšia je však skutočnosť, že výsledok je vždy neporovnateľne lepší ako pri iných spôsoboch liposukcie.
Najčastejším dôvodom je nespokojnosť so svojím telom a dlhodobo neúspešné diéty, cviky, chudnutie, delená strava. Ankety uvádzajú, že 80 % žien a 40 % mužov je nespokojných so svojou postavou a sú rozhodnutí niečo s tým urobiť.
Ženy, ale, samozrejme, aj muži, sa dostanú do istého štádia, kedy sa spomalí metabolizmus. Tuk zväčšuje svoj objem a zvyšuje sa tuková vrstva v problémových partiách. Sú to lokality, kde sa dá tuku len veľmi ťažko zbaviť prirodzenou cestou. Tento tuk nereaguje na zmenu životosprávy, nedarí sa schudnúť, práve naopak, tuk sa hromadí. Ľudia sú potom z nulového efektu svojho úsilia frustrovaní.
 
Medzi pacientmi, ktorí podstúpili liposukciu sa nachádza približne 30-40% mužov. 
Najvhodnejšími kandidátmi pre ktorých je tumescenčná liposukcia najvhodnejšia sú zdraví ľudia vo veku od 18 do 55 rokov, ktorí sa neliečia na žiadnu závažnú chorobu a ich nadváha je približne 5-15 kg. Veľmi dobré estetické výsledky však možno dosiahnuť aj vo vekových kategóriách od 16 do 75 rokov.
Naopak, liposukcia nie je vhodná pre osoby, ktoré užívajú určité lieky, sú celkovo obézne alebo očakávajú, že liposukcia vyrieši ich partnerské či profesijné problémy.
Liposukcia je odsatie podkožného tuku, kým celulitída predstavuje morfologické zmeny kože a jej závesného aparátu, ktoré liposukcia nerieši. Často však zaznamenávame vymiznutie celulitídy preto, že po odsatí tuku koža prestane byť napínaná množstvom podkožného tuku a vytvoria sa podmienky na jej stiahnutie a spevnenie pri určitom prístupe a režime.
Dôležité informácie pred zákrokom tumescentnej liposukcie
 
Predoperačné vyšetrenie
cieľom predoperačného vyšetrenia je ideálne pripraviť klienta na zákrok a vylúčiť možné komplikácie.
na akúkoľvek plasticko-chirurgickú operáciu prichádzajú klienti v stabilizovanom zdravotnom stave, musia byť zdraví a v dobrej fyzickej i psychickej kondícii.
pri liposukcii a operácii v miestnom znecitlivení stačí väčšinou základné biochemické vyšetrenie krvi.
pri závažných telesných alebo duševných chorobách je nutné vyjadrenie ošetrujúceho lekára.
všetky vyšetrenia zhodnotí pastický chirurg pred plánovaným výkonom.
všetky vyšetrenia je možné zaslať poštou, faxom alebo doručiť osobne na recepciu.
výsledky vyšetrení nemajú byť u zdravých klientov staršie ako 3 mesiace.
Bez predoperačného vyšetrenia v dohodnutom rozsahu nebude vykonaná žiadna plasticko-chirurgická operácia.
 
Príprava, osobné veci a hygiena:
Výhodné je zabezpečiť si doma nepriepustný povlak na posteľný matrac, aby nedošlo k jeho znečisteniu. Upozorňujeme na nevyhnutnosť vylúčiť konzumáciu alkoholu, cigariet a kofeínu 48 hodín pred operáciou a aspoň 24 hodín po nej.
Dva dni pred operáciou nejedzte ťažké, nadúvajúce jedlá alebo jedlá s veľkým obsahom vlákniny (vyhýbajte sa veľkému množstvu ovocia alebo zeleniny, kapusty, müsli, strukoviny a pod.) . Rovnako odporúčame dodržiavať pitný režim, najmenej 2 litre tekutín denne.
Posledné jedlo je najlepšie prijať 4 hodiny a posledný nápoj (čaj, vodu, džús) najlepšie 2 hodiny pred začiatkom operácie.
Deň vopred a ráno pred operáciou odporúčame:
použiť pri sprchovaní na telo aj vlasy v lekárňach bežne dostupné dezinfekčné sprchové gély
všetky lieky, ktoré pravidelne užívate, si vezmite so sebou na zákrok.
odložte si šperky a piercingy (pokiaľ je to možné).
nepoužívajte v deň zákroku žiadne krémy na kožu, masti ani telové mlieka.
nepoužívajte parfumy, naopak, deodorant možno používať.
tesne pred perciou si odložte aj kontaktné šošovky.
cenné predmety ponechajte doma alebo máte možnosť uložiť si ich do trezoru na recepcii.
 
Medikácia:
Pacient je povinný pri vypĺňaní anamnézy uviesť názvy všetkých liekov, ktoré pravidelne užíva alebo tesne pred plasticko-chirurgickou operáciou užíval.Týždeň pred plasticko-chirurgickou operáciou neužívajte preparáty obsahujúce kumaríny (Warfarin), kyselinu acetylsalicylovú (Aspirín, Anopyrin, Godasal, Thomapyrin a pod.), ibuprofén (Ibalgin, Brufen), naproxen (Nalgesin), vitamín E ani žiadne iné alebo kombinované lieky, ktoré tieto látky obsahujú. Tieto lieky majú vplyv na zrážanlivosť krvi a môžu viesť k zvýšenému krvácaniu pri a po operácii.Ako alternatívu pri bolestiach možno zvoliť napríklad paracetamol (Paralen, Panadol), pri väčšej bolesti tramadol (Tramal) a pod.Najmenej 4 dni pred výkonom neužívajte chlórpromazín, cimetidín, propranol, pethidín, chinidín, disopyramid, amitriptylín, imipramín, nortriptylin (Amitriptyline, a pod.) ani adrenalín alebo podobné látky vo väčšom množstve (Sanorin, Olynth, Efedrin a pod). O prerušení predpísanej liečby z dôvodu plastickej operácie sa poraďte so svojím lekárom.
Dôležité informácie po zákroku tumescentnej liposukcie
 
Elastická bielizeň:
Ihneď po liposukcii vám oblečieme elastickú kompresívnu bielizeň, šitú na mieru, ktorá svojím tlakom a pružnosťou, urýchli drenáž tumescentnej tekutiny z podkožia.
Pamätajte si, že túto bielizeň si nesmiete vyzliecť 24 hodín od skončenia liposukcie, potom je možné krátko sa osprchovať, bielizeň vyprať a opäť si ju obliecť.
Kompresívnu bielizeň vám odporúčame nosiť 24 hodín denne počas najmenej 14 dní, klientom nad 45 rokov až 3 týždne.
Pri prvom vyzliekaní bielizne seďte alebo ležte.
Pokiaľ sa operovaná oblasť hojí ideálne, je možné po jednom týždni nosiť bielizeň už iba 8 až 10 hodín denne, a to najmä počas dňa pri vykonávaní bežných denných aktivít, na noc možno bielizeň odložiť.
 
Denné aktivity:
Bezprostredne po vykonanom zákroku po návrate domov je vhodné zobrať prvú dávku liekov proti bolesti a ostať v pokoji na lôžku, po niekoľkých hodinách je možná aj kratšia prechádzka.
Prvý deň po liposukcii je možné vykonávať bežné denné aktivity, ako napr. dlhšiu chôdzu, riadenie auta a pod.
Na 3. až 4. deň po liposukcii možno už zaťažiť prakticky bez obmedzenia organizmus normálnou každodennou činnosťou.
Väčšiu telesnú záťaž, ako je jogging, šport a cvičenie v posilňovni, aerobik atď. je najlepšie začať až 2 – 3 týždne po zákroku, pričom denné dávky cvičení odporúčame postupne zvyšovať.
Úmerne k rozsahu operačného výkonu je predpokladaný návrat do práce 1. až 3. deň po zákroku.
 
Starostlivosť o kožu a kožné ranky:
Prvých 24 – 48 hodín a v niektorých prípadoch až celý týždeň dochádza k vytekaniu čírej, prípadne ružovej tekutiny z malých kožných raniek, ktorými bol tuk kanylami odsávaný (ide spočiatku z veľkej časti o tumescenčnú tekutinu). I keď časť tekutiny bola už odsatá v priebehu výkonu a časť sa vstrebala do krvného riečišťa, dá sa povedať, že čím viac tekutiny vytečie, tým je hojenie priaznivejšie a tvorba modrín menšia.
Prvých 24 – 48 hodín a v niektorých prípadoch až celý týždeň dochádza k vytekaniu čírej, prípadne ružovej tekutiny z malých kožných raniek, ktorými bol tuk kanylami odsávaný (ide spočiatku z veľkej časti o tumescenčnú tekutinu). I keď časť tekutiny bola už odsatá v priebehu výkonu a časť sa vstrebala do krvného riečišťa, dá sa povedať, že čím viac tekutiny vytečie, tým je hojenie priaznivejšie a tvorba modrín menšia.
Neodporúča sa ranku nepriedušne prelepiť náplasťou ani rýchloobväzom, lebo tieto prostriedky bránia odtoku tumescenčnej tekutiny a hojenie sa tým negatívne ovplyvní.
 
Pooperačná bolesť:
Mierna bolesť sa začne po zákroku objavovať asi 4 – 5 hodín po jeho ukončení, maximum dosahuje 24 hodín po zákroku a potom rýchle mizne.
Bolesť je však vnímaná úplne individuálne a závisí od prahu bolesti, ktorý je u každého pacienta rôzny, ďalej od aktuálneho emočného stavu a pod. A preto niektorí klienti nemajú bolesti vôbec a iní sa sťažujú na stredne silné bolesti až počas jedného týždňa po zákroku.
Z analgetík odporúčame po zákroku paracetamol (Paralen) 1g, t. j. 2 tbl po 500 mg 4 x denne po 6 hodinách, alebo nimesulidum (Aulin) 500 mg 2 x denne v kombinácii s dihydrocodeinom (DHC continus) 30 až 60 mg po 12 hodinách.
 
Tvorba modrín:
Po tumescenčnej liposukcii sa môžu úplne individuálne tvoriť pooperačné podkožné hematómy, takzvané podliatiny, pretrvávajúce v niektorých prípadoch až 14 dní.
Po liposukcii brucha sa môžu objaviť podliatiny okolo pupka, ktoré prípadne „stečú“ do oblasti prirodzenia. U žien, ktoré prekonali gynekologickú operáciu alebo cisársky rez, sa môžu podliatiny objaviť nad jazvou po zákroku. Na bokoch je tvorba modrín úplne minimálna, na vonkajších stehnách je výskyt modrín častejší a postihuje spravidla celú oblasť.
Podliatiny sa tiež zvyknú tvoriť v oblasti kolien a členkov.
 
Medikácia:
Približne týždeň neužívajte lieky obsahujúce ibuprofén (napr. Brufen, Ibalgin, Nurofen), kyselinu acetylsalicylovú (Aspirin) a ginko vrátane ich kombinácií s inými látkami. Mohlo by prísť ku krvácaniu a zvýšenej tvorbe modrín.
 
Kúpanie:
Odporúčame sa týždeň po zákroku iba sprchovať, kúpanie vo vani je vhodné až po zahojení kožných raniek, teda asi po týždni.
Po sprchovaní, keď sú kožné ranky ešte vlhké, ich odporúčame jemne osušiť a potom aplikovať antibiotický zásyp alebo sprej.
Neodporúčame kúpanie v bazéne, jacuzzi ani v mori, až kým nie sú ranky úplne zahojené a uzavreté.
 
Diéta a úprava stravy:
Po zákroku pite dostatočné množstvo vody, ovocných džúsov alebo iónových nápojov, najmä v prípade, že z raniek ešte vyteká tekutina.
Niekoľko hodín, najlepšie až dva dni po zákroku, prosím, nepite alkoholické nápoje a nefajčite.
Takisto obmedzte solenie a celkovo slané jedlá (údeniny, tvrdé syry, sušienky, čipsy, čínske jedlá, instantné pokrmy a pod.), znížite tak tvorbu opuchov.
 
Hojenie:
Asi 14 dní po zákroku môže prísť k zatuhnutiu v miestach, kde bolo tukové tkanivo odsaté, a môžu sa vytvoriť drobné „hrčky“, ktoré predstavujú ďalšiu fázu hojenia. Telo si totiž fixuje uvoľnenú pokožku. Do oblastí, odkiaľ bolo odsaté tukové tkanivo, vrastá väzivové tkanivo, ktoré sa začne vstrebávať po niekoľkých týždňoch, prípadne mesiacoch, keď je hojenie už takmer ukončené. V tejto fáze odporúčame na oblasť, kde bola vykonaná liposukcia, prikladať vlažné obklady asi na 20 minút denne a kožu so stvrdnutým podkožím primerane silným tlakom masírovať valcovaním 10 minút viackrát denne.
Ďalšou alternatívou sú špeciálne lymfatické masáže, cielené na ošetrenú oblasť, ktoré pomôžu urýchliť hojenie a vstrebávanie hrčiek, alebo ultrazvukové ošetrenie liposukciou ošetrenej oblasti. V rámci domácej starostlivosti je vhodné si odsatú oblasť „valcovať“ vždy pohybom smerom k srdcu. S touto činnosťou je vhodné začať už druhý týždeň od zákroku.
Oblasti s celulitídou sa po liposukcii môžu zlepšiť, ale metóda tumescenčnej liposukcie nie je metódou na odstránenie celulitídy.
 
Možné komplikácie:
Po tumescenčnej liposukcii sa môžu objaviť kožné nepravidelnosti, opuchy, zatuhnutia a „hrčky“, ktoré sa vo väčšine prípadov časom vstrebú, veľakrát vďaka pravidelným masážam. Ak však zostanú dlhšie, je nutné rozlíšiť, či sú spôsobené miestnym nahromadením neúplne odstráneného tukového tkaniva alebo či ide o zjazvenie. Táto oblasť je potom po dohode s lekárom predmetom korekcie, ktorá sa na našom pracovisku vykonáva v oprávnených prípadoch úplne zdarma.
Infekčné komplikácie sa objavujú po liposukcii veľmi ojedinele. V prípade, že sa objavia, je nutná celková liečba antibiotikami, prípadne chirurgická drenáž či punkcia postihnutej oblasti. (Na našom pracovisku neevidujeme ani jeden takýto prípad.)
Pocit zvýšenej alebo, naopak, zníženej citlivosti môže v oblasti ošetrenej tumescenčnou liposukciou pretrvávať i niekoľko mesiacov.
Vznik serómu, čo je nahromadenie tekutiny v určitej drobnej oblasti, je zriedkavý, ale ak k nemu príde, vyžaduje punkciu s odsatím prebytočnej tkanivovej tekutiny, vzniknutej najskôr na základe vstrebávajúcej sa a hojacej sa podliatiny (na našom pracovisku neevidujeme ani jeden takýto prípad).
Zjazvenie je vzhľadom na niekoľkomilimetrové ranky nepravdepodobné. U klientov, ktorým sa rany hoja tzv. keloidom, je i v tomto prípade vznik keloidnej jazvy možný, tu potom odporúčame použiť silikónovú masť či silikónový obväz.Jazvičky môžu niekedy spigmentovať (zhnednúť), neodporúča sa bezprostredne po zákroku vystavovať ich slnečnému žiareniu alebo soláriu.Prvých 24 – 48 hodín po zákroku sa môže objaviť stav závratov, najmä pri zmene polohy tela (pri rýchlom vstávaní z postele či pri prvom odložení kompresívnej bielizne).
 
Kontroly:
Kontroly u lekára sú po liposukcii vhodné od 48 hodín do dvoch týždňov po zákroku, potom o 1 až 3 mesiace a o pol roka.